fredag 18 april 2025

Andra höstvindar - Joakim Hedin

Ann-Christine Walter är en hyllad skådespelerska som under en föreställning klappar ihop och därefter blir sjukskriven för utmattning. På flykt undan mediadrevet och besvikelsen över att hon kan missa sitt livs roll i en ny filmatisering av Gösta Berlings saga beger hon sig till Dalarna för att bo hos en äldre kvinnlig släkting.

Motvilligt får hon uppgiften att vara hundvakt åt dvärgpudeln Louis, och tillsammans med hunden ger sig Ann-Christine ut på promenader i det friska höstvädret. Av en händelse blir hon invigd i några av byns hemligheter, och när en lokal entreprenör bjuder henne på middag förstår hon att orten står inför avgörande förändringar. Men hur ska Ann-Christine, som utomstående, kunna rädda den fridfulla lilla byn Ödesjö?
Samtidigt gör hon en oväntad upptäckt hemma i Stjärnhuset, som är traktens mest storslagna byggnad. En annan känd skådespelerska har en gång bott där. Trots en lysande internationell karriär tycks hon ha blivit bortglömd, och mystiken tätnar när Ann-Christine inser att ingen vill prata om Gisela Bergh.

I Andra höstvindar, den andra fristående boken i den hyllade feelgoodserien, De fyra årstiderna, får vi både följa nya färgstarka bekantskaper och återse gamla vänner från debuten En enda sommar.

Du får en feelgoodroman som är välskriven och lättläst och som dessutom är otroligt mysig. med lagom med spänning i vardagen. Den har mycket av det där jag vill ha av en måbrabok. Massor av vänskap, vackra miljöbeskrivningar och intressanta karaktärer. 
En berättelse som jag tycker att Joakim på ett fint och härligt sätt har lyckats mixa allvar med humor. Snyggt! 

En tvåa som jag gillade lika mycket som ettan och snart dags att njuta av del tre, Triss i vårkänslor som är nästa del i serien.

Titel: Andra höstvindar
FörfattareJoakim Hedin
Ljudbok: Maria Lyckow
Förlag: Modenista


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar