En snöig vintermorgon hittas en övergiven fraktcontainer nära Reykjavik. Inuti den återfinns fem unga kvinnors kroppar, en av dem med nöd och näppe vid liv. Medan kriminalkommissarien Daníel och kollegan Helena nu ställs inför sitt hittills mest brutala fall, får Áróra i uppdrag att undersöka en man vars sambo börjat misstänka att han döljer något för henne. Kvinnan visar sig dessutom vara Daníels före detta hustru, vilket gör situationen betydligt svårare för Áróra, vars känslor för kriminalkommissarien är allt annat än okomplicerade.
Daníels och Áróras utredningar leder dem mot hänsynslösa brottslingar med fasansfulla agendor. Daníel inser snart att någon är beredd att gå mycket långt för att skydda containerns mörka hemlighet, och när Áróra gräver djupare i mannens förflutna uppdagas en historia som vida överträffar den oroade sambons värsta farhågor. Och frågan är: Finns det ett samband mellan de båda fallen?
I översättning av Sara Lindberg.
LILJA SIGUR ARDÓTTIR är en av Islands internationellt mest hyllade och bästsäljande deckarförfattare. Snövit jord är den tredje boken i hennes beroendeframkallande Áróra-serie efter Iskall sol och Blodrött hav, som bland annat nominerats till det prestigefyllda Bloddroppen-priset.
Oj, säger jag bara – Lilja Sigurðardóttir imponerar igen! Snövit jord fortsätter Áróra-serien med samma täta stämning, vassa intrig och fantastiska miljöskildringar som gjort de tidigare delarna till favoriter.
Precis som i Iskall sol och Blodrött hav bjuds vi på en mörk, annorlunda och oförutsägbar thriller som drar in läsaren från första sidan. Författarens fångar både karaktärer och miljöer på ett sätt som tilltalar mig och får mig att vilja läsa mer.
Här är spänningen tät ända in i kaklet, med många tvister och kluriga ledtrådar som håller dig på helspänn.
Har du ännu inte upptäckt Lilja Sigurðardóttirs Áróra-serie är det hög tid – det här är kvalitetskrim när den är som bäst!
Författare: Lilja Sigurdardottir
Ljudbok: Marie Richardsson
Förlag: Modernista