onsdag 20 augusti 2025

Öppet schakt - Titti Persson

Öppet schakt är en stark och spännande bok som griper tag direkt. Historien om femtonåriga Clara, som hittas död i ett vattenfyllt schakt, är både sorglig och svår att släppa. Polisen säger att det var en olycka, men ryktena i byn och pappans envisa jakt på sanningen gör att man som läsare hela tiden vill veta mer.

Boken har bra tempo – det händer något hela tiden utan att kännas stressigt. Karaktärerna känns levande och mänskliga, både i sina styrkor och svagheter. Jag fastnade särskilt för Milla, som dras allt djupare in i fallet och kämpar med både sin egen bakgrund och sin roll som mamma.

Miljöerna är också väldigt bra beskrivna. Man ser framför sig den lilla byn, gruvan och känslan av instängdhet och mörker som genomsyrar berättelsen.

Det är ett tungt ämne – en död flicka och en pappa som aldrig ger upp i sin kamp för att få veta sanningen. Men just därför blir boken också gripande och berör på djupet.

Öppet schakt är en spänningsroman som blandar mysterium med känslor på ett sätt som gör att man inte kan sluta läsa. Den stannar kvar länge efteråt.
En fin spänningsdebut av Titti som tidigare har skrivit ett tjugotal böcker för barn, ungdomar och vuxna, de flesta under pseudonymen Siri Spont. Flera av hennes barnböcker har blivit översatta till andra språk. Parallellt med skrivandet arbetar hon som förlagsredaktör. 

Titel: Öppet schakt 
Författare: Titti Persson
Ljudbok: Callin Öhrvall Delmar
Förlag: HarperCollins

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar