torsdag 14 augusti 2025

Dagar jag älskade dig som mest - Amy Neff

 Dagarna jag älskade dig som mest är en känslosam och tänkvärd roman som dröjer sig kvar långt efter sista sidan.

 Det tog ett litet tag att komma in i boken – de tidshopp som för handlingen framåt var ibland lite svåra att hänga med i – men när jag väl kom in i berättelsen sträckläste jag. Och älskade varenda sida.
 Amy Neff skriver med en innerlighet och ett språk som är både vackert och eftertänksamt. Flera gånger stannade jag upp och lät orden sjunka in.

 Det är en stillsam, ibland hjärtskärande berättelse om kärlek, familjeband, livsval och om modet att själv få bestämma hur slutet ska se ut.
 Vi får följa Joseph och Evelyn, som burit sin kärlek genom ett helt liv, när de ställs inför en sista, ofrånkomlig prövning. Tillsammans med sina barn bestämmer de sig för att det år de har kvar ska fyllas med minnen, skratt och förverkligandet av drömmar som länge legat på hyllan. 

  En bok som inte bara berättar en historia, utan också påminner om vad som verkligen betyder något i livet. Det är vackert, gripande och ibland smärtsamt, men alltid skrivet med en ömhet som får läsaren att känna varje ord har betydelse. För mig har det varit en ren njutning att få läsa – och det är en av årets bästa läsupplevelser.

 Jag har både lyssnat och läst och jag gillar verkligen hur Gunilla och Fredde läser, de lever sig in i berättelsen på ett inkännande sätt.
Ett extra plus till det vackra och lugna omslaget.

Titel: Dagar jag älskade dig som mest
Författare:  Amy Neff
Ljudbok: Gunilla Leining & Fredde Granberg
Förlag: Norstedtsförlag

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar